Yukarı Çık

Hamsi Dergisi Sayı 3


Sayfa: 1 Soysal ALGAN

Makina Mühendisi - Sanayici
TLYD Genel Başkanı
TLYD ve İdealler..! Saygıdeğer üyeler ve değerli dostlarımız;
Dergimizin yeni bir sayısında kıvanç ve mutlulukla sizlerle beraberiz. Mübarek Ramazan ayının erdem ve faziletini yaşarken bu vesile ile eski arkadaşlarımızla da bir araya geliyoruz. Birbirimizle sohbet edip, birçok anımızı paylaşıyor ve bu paylaşıma ne kadar da ihtiyacımızın olduğunun farkına varıyoruz.


Sayfa 3. Adem KILIÇ

Genel Yayın Yönetmeni
HAMSİ; 2. sayısı ile de beğeni topladı, ilgi daha da arttı, bu bize mutluluk verirken motivasyonumuzu da üst düzeye taşıdı. Bu vesile ile, emeği geçen, maddi ve manevi katkı sağlayan bütün okurlarımıza, hemşerilerimize teşekkür ediyorum.


Sayfa: 5 Yılmaz ULUSOY

Eğer bir insan bir başkasının taşıyamıyorsa kendinden bahsetmeye hakkı yoktur. Sayın Ulusoy, tebrik ediyorum sizi, 2.kitabınızı da çıkarttınız. Adını “Önemsiyorum, öneriyorum” koydunuz. “Önemsiyorum, öneriyorum” Ne demek istiyorsunuz ? Şunu demek istiyorum; Buradaki mesaj şu 50 yıllık iş hayatımda ve 68 yıllık yaşamımda çok önemsediklerimi önerdim. Şöyle ki; bunlar çok sübut delillerle bizzat yaşadığımı ve önemsediğim şeyler. Tabii bu kitapta yazmadığım çok şey var ama 32.000 sayfadan eleyerek bu kitabı yazdık.


Sayfa: 12 Ali Kemal Uzlu

Sanatçı ve Antika meraklısı, TLYD Yönetim Kurulu Üyesi
İstanbul Fatih Aksaray’da değerli ağabeyimiz İşadamı, Sanatçı ve Antika meraklısı, TLYD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kemal Uzlu ile Horhor çarşısında kendisine ait Sohbet ANTİK’te buluştuk. Her zamanki kibar ve sevecen kişiliği ile beni karşıladı, yemek ısmarlamak için ısrar etti. Allah’ı var Okan Gözaçan da yemek ısmarlamak istemişti. Neyse, çay ve biskivü ile sohbete başladık.


Sayfa: 18 Av. Metin YÜCESAN

Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Genel Sekreteri Fındıkzade
Değerli okuyucularımız;
Hamsi Dergimizin 3.sayısında da sizlere ulaşmanın mutluluğunu tekrar yaşıyoruz. Geçen zaman içinde bu günlere gelmemizdeki en önemli katkının, Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda bu derginin Genel Yayın yönetmeni de olan çok sevgili arkadaşımız Sayın Adem KILIÇ’a ait olduğunu açıkca belirtmek isteriz.


Sayfa: 24 Ömer Olcay

Emekli Gazeteci
Trabzon’un Eksiği 10 Numara
Teknik Direktör Bros’a Sezon Sonuna Şans Tanınmalı
“Sadri Şener’e Destek Olmalı Herkesin Görevi Olmalı”
“Fatih Tekke” Umut olur mu?”
Yatara Kulübeden Çıkmalı.


Sayfa: 28 Okan Gözaçan

HAMSİ Dergisi olarak Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Okan Gözaçan’ın Suadiye’deki ofisine konuk olduk. Gayemiz Yönetim Kurulu üyelerimizi sizlere tanıtmak, tanıyanlara bugünkü durumu anlatmak.


Sayfa: 32 Hilmi ALİŞANOĞLU

Ben Giderim Batum’a… Yolunuz Doğu Karadeniz’e düşmüşse… Fazladan bir gün vaktiniz varsa… Ve elbette pasaportunuz yanınızdaysa Batum’a mutlaka geçin… İnanın fazlasıyla değecek…


Sayfa: 37 Dr. Erkan Erdem

Doktordan Nameler SİCİL Anadolu’da yaşayan Temel akşam vakti binmiş eşeğine evine gidiyor. Bunu gören iki trafik polisi “dur şununla biraz makara yapalım” demişler. Emice dur. - Ne var. Emniyet kemeri bağlamadınız ceza yazmamız gerekiyor. Sana yazarsak 20, eşeğe yazarsak 10, ne de olsa eşektir. Hanginize yazalım ? Temel: “Bağa yazun” der. Polisler “Emice bu durumda fazla ödeyeceksin, neden ? Temel: “Onin sicili bozulmasun uşaklar”


Sayfa: 38 Güliz Uzlu

Vazgeçemediğimiz Şehir; TRABZON Yaşadığı şehirden ayrılmış tüm insanların yaşadığı gibi, Trabzon’dan ayrılan insanların istisnasız hepsinde gördüğüm şey de Trabzon’a duyulan sevgi ve özlem duygusu.


Sayfa: 40 TİAB

TRABZONLU İŞADAMLARI ve BÜROKRATLAR DERNEĞİ
12 Ağustos Çarşamba gecesi TİAB(TRABZONLU İŞADAMLARI ve BÜROKRATLAR DERNEĞİ) Yeni tesislerini tanıtmak amacıyla bir gece düzenlendi. Geceye Trabzon’un önemli Bürokrat ve İşadamları da katıldı. Volkan Canalioğlu(Trabzon Eski Belediye Bşk.) Hasan Kurt (Ekspres Gazetesi Sahibi) Ergün Ata(Spor Yazarı) Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu tam kadro geceye katıldı.


Sayfa: 44 Dr. Haşim SALİHOĞLU

ÜSİAD (Üretken Sanayici ve İş Adamaları Derneği) Danışma Kurulu Üyesi
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) 2002 yılından bu zamana kadar 1100 köyde 4104 hastalık vakası görüldü ve 272 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de ilk olarak 2002 yılında görülen kene ısırmaları ve buna bağlı olarak görülen kene ısırmaları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı her geçen yıl giderek artıyor. Sağlık Bakanlığının 24.07.2009 tarihli basın açıklamasına göre ülkemizde 2002 yılından bu zamana kadar 1100 köyde 4104 hastalık vakası görüldü ve 272 kişi hayatını kaybetti.


Sayfa: 54 Trabzonsporlu Kadın Taraftar Derneği

“Artık her işte kadın olduğuna göre yönetimlerde de kadın üye olması gerektiğini söylemiştim. Yeterince bu uygulanmadı şimdiye kadar. Dedik ki; böyle bir dernek kurarsak kadınlarımızı ortak değerimiz olan Trabzonspor’da toplayabilirsek, her konuda daha etkin bir şekilde topluma katkımız olur düşüncesindeyiz.


Sayfa: 58 Yakup HAMZAÇEBİ

Duyguların en güzeli ile sana hayat veren Yaradan
Sevgi ve şefkat pınarının içine daldırıp kalbini
“Yavrum benim” duygusunu ruhunun örtüsü yapmış.
Yavrusunda; “Enel Hak” şeklinde tecelli eden derviş olarak
Kutsallığı sana tapuladığında;
Bizi, bedeli ödeme zorluğunun telâşı almışken
Cenneti, sermiş halı gibi ayaklarının altına bedelsiz.
Göğsüne yatınca yavrun
Umurunda değildir artık varlık ile yokluk.
Evlâdına kalkan olan sen;
Annelik sınırını ihlâl etmedikçe
Düşmanına bile bir şey demezsin
Onu da doğuran bir annedir diye.
Hâlâ gölgenden istifade ediyorsam
Değme keyfime.


Sayfa: 61 Karayemiş

Ben Karayemişe bayılırım. Bizim oralarda taflan da deriz ona. Hiç kurtlanmayan, müthiş bir anti oksidandır. Ama ben o KARAYEMİŞ’ten bahsetmiyorum. Karalahana Sarması, Hamsi Tava, Kuymak ve diğer Karadeniz yemekleri ve Dünya mutfağı süper değil mi ? Haydeee! Daha ne duriyruk, nenemin yer sofrası gibi, gidelim yeyup içip memleket hesreti giderelum. İşte KARAYEMİŞ...


Sayfa: 62 Ali Sarı

Rahmetli can arkadaşım Hüseyin Sarı’nın(Biz ona SARBO derdik) Amcası Ali Sarı’da aramızdan ayrıldı. Tıpkı yeğeni, benimde yakın dostum, gerçekten kardeşim kadar sevdiğim Hüseyin Sarı gibi. Hüseyin daha dün gibi “ama maalesef 5 yıl geçti.” 11.11.2004 de Yine mübarek Ramazan ayında aniden ayrılıp gitmişti.


Sayfa: 64 Aydın Balcı

Ekinoks
01.01.1972 Trabzon Akçaabat doğumlu, ilk orta eğitimini Metinkale İlköğretim Okulu, lise öğrenimini Akçaabat Lisesi’nde, üniversite eğitimini İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı’nda tamamlandı. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Oyunları bölümünde yaptı. Halen İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak, ayrıca halk eğitim merkezinde öğretmen olarak derslere girmektedir.