Yukarı Çık

Hamsi Dergisi Sayı 2


SAYFA 1 . SOYSAL ALGAN

TLYD Genel Başkanı Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği ve Trabzon Örgenci Yurdu Ulusal değerlerin öncelik oldugu, açık, şeffaf, bilgi üreten, üretilen bilginin toplumsal faydasını olmazsa olmaz koşul kabul eden, ülkemize ve insanlığa katkılar yapacak rol modellerin yetişecekleri ortamları sağlamayı sürdürecek.


SAYFA 3. ADEM KILIÇ

Merhaba sevgili okurlar Günler öylesine kayıp gidiyor ki HAMSİ’nin soğuk sularda akıp gittiği gibi. Geldi çattı 2.sayımızın çıkarılma heyecanı.


SAYFA 5. Mehmet Ali YILMAZ

Trabzon Spor’un Onursal Başkanı, Sporda Köklü değişimlerin öncüsü, Trabzon’un Eski Bakanı, Türkiye’nin en önemli Holdinglerinden Tek-Art Holdingin kurucusu HAYRETTİN NUHOĞLU Üçüncü Sektör Ülkemizde halen 81.396 dernek, 40.711 kooperatif, 10.000 civarında vakıf vardır. Trabzon’da ise 16 vakıf 1092 dernek faaliyet göstermektedir. Ülkemizin diger şehirlerinde yaşamakta olan Trabzonlular bulundukları yerin sivil toplum kuruluşlarında ve siyasî faliyetlerde hep öncü olmaktadırlar. Çalışkan cesur, ve kararlı tavırlarıyla örnek oluşturmakta ve yaşadığımız çağda en çok ihtiyaç millî şuuru canlı tutmaktadır.


SAYFA 10. Atalay ŞAHİNOĞLU

Trabzon’a Trabzon’lulara, onların birlikteliğine, Trabzon’un sosyal düzeninde bazı olumsuz sıkıntıların ortadan kaldırılmasına, Trabzon ekonomisinin kalkınmasına, Trabzon’lu gençlere nasıl destek oluruz amacıyla çalışmalar yapmak üzere yola çıktık.
UZM.DR.MUSTAFA ÖZTÜRK
DOMUZ GRİBİ NEDİR ?
Domuz gribi; domuzlarda görülen çok bulaşıcı olan ve İnfluenza A virüsü H1N1 alt grubu ile oluşan akut üst solunum yolu enfeksiyonudur. Solunum yoluyla, direkt veya indirekt temaslar ya da belirti göstermeyen taşıyıcı domuzlar aracılığı ile bulaşabilir.


SAYFA 16. TRABZON BELEDİYE BAŞKANI Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU

Trabzon kültür ve sanat kentidir. İnsanları zeki ve beceriklidir. Kentte olup biteni çok dikkatli takip eder, hata ve yanlışları belirler ve bunun takipçisi olurlar. O nedenle gerçekten Trabzon’da dikkatli davranmak gerektiği konusunda mutabıkız.

Erdoğan BAYRAKTAR TOKİ BAŞKANI Biz Türkiye’nin en ucra köşelerinde konut yapıyoruz, kentsel dönüşüm projeleri yapıyoruz. Biz 100-TL. 200-TL. taksitle konut yapıyoruz müteahhit bunu yapar mı?


SAYFA 22. AV.Metin Yücesan Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği ve Trabzon Örgenci Yurdu

Sizlere HAMSİ DERGİSİ’ nin ikinci sayıda da buluşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
DR. SAİT KOFOĞLU
Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da Sosyal ve İktisadi Durum
Trabzon’un iktisadi durumunu daima arttıran en önemli faktör, tarihi iran transit ticeret yolunun Karadeniz kıyısındaki önemli bir liman şehri olmasıdır.


SAYFA 27. Kalkanoğlu Pilavcı

“150 Yıla damgasını vuran KALKANOĞLU Pilavı”


SAYFA 28. LEVENT ERKULOĞLU

Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi, Basın Ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Trabzon temsilcimiz M.Emin Albayrak Trabzonspor’un son durumunu Trabzonspor’un basın sözcüsü Sayın Levent Erkuloğlu’yla konuştu.
HÜSEYİN ALİOĞLU Çamburnu Belediye Başkanı
Bizim tershanecilik yüzyıllardan beri atalarımızdan gelen bir meslek, dolayısıyla zaman ilerledikçe sanayi de geliştikçe yetersiz olduğumuzu gördük, istihdama ihtiyaç var ülke ekonomisine de katma değer gerekiyor, bu sebeplerden dolayı modern anlamda, çağdaş, daha geniş teknolojik imkanlara sahip, rekabet edebilecek daha büyük bir tersane yapalım dedik.


SAYFA 36. SERDAR BALİ

Trabzonlu futbolcu yenildiği zaman üzülüyor tabi ki üzülecek. Ama biz yenildiğimizde 2 gün sokağa çıkamazdık. Kahveye, lokantaya gidemezdik. Biz halkın arasında dolaşıyorduk, şimdikiler sahilden gelip gidiyorlar. Şimdi ben Başkan adayı olunca, “Ya Serdar da” diye söylendiler. Çünkü bn onların arasında dolaşıyorum. Kendimi saklasam, İstanbul’da yaşasam, ulaşılmaz olsam, kimse “Ya Serdar da” demez.
TRABZONLU RESSAM KADINLAR
Bir arada resim yapmanın güzel yanı da birbirimizin hatalarını görüp düzeltmektir. Çünkü insanlar kendi hatalarını görmez. Ortak aklın yaratacağı sinerji de bu olsa gerek. Keşke bütün insanlar buna inansa. Dünya daha yaşanılır bir yer olurdu.


SAYFA 42. AYHAN SÜRMENDEN

Sürmene’nin meşhur pidelerini Trabzonluya sunan SERENDER’in patronu Ayhan Sürmender iyi pidenin sırlarını ve Serender mutfağını öğrenmeye çalıştık.


SAYFA 44. CAVİT ŞENTÜRK

Her bakımdan benden daha ileride olan arkadaşların ve kardeşlerimin saygı ve sevgisini kazandım. Karadeniz halkının kültürel kişiliğinin simgelerinden biri olan horon ve ona eşlik eden sazların dünyaya tanıtılmasına, üniversitelerde ders olarak okutulmasına tanık olduk.


SAYFA 46. ÖMER OLCAY

Son 25 yılın önemli 2 dönemecini de kılpayı Çimlere gömdük. Şampiyonluğa hiç bu kadar yakın olmamıştık. 1996 yılında Fenerbahçe’ye hediye ettiğimiz o şampiyonluğu unutmamışken 2008-2009 sezonunda da şampiyonluğun nasıl kaçtığını hep birlikte yaşadık.


SAYFA 48 DR.HAŞİM SALİHOĞLU

KOYUNCULUK VE TRABZON’DA Alternatif Yöntemler ile Kuzu besisi Türkiye’de hayvancılık sektörü; insanların beslenmesi, istihdamı, ülkesel ekonomi, ve ihracat potansiyeli bakımından büyük önem taşımasına rağmen tarım içerisindeki payı maalesef ancak % 30 düzeyindedir. Özellikle koyunculuk sektöründeki yetiştiricilerimiz iç dış pazarlara yönelik ciddi üretim yapabilir durumunda değillerdir.